×

فروش سایت با قیمت توافقی

این وب سایت به فروش میرسد

لطفا از سایت خرید نفرمایید ، کالایی برای فروش موجود نیست این سایت برای فروش میباشد از کسانی که تمایل به خرید این سایت دارند لطفا با شماره های موجود در سایت تماس بگیرند

.
معرفی لباس هندی | رنگارنگ ترین لباس دنیا

معرفی لباس هندی | رنگارنگ ترین لباس دنیا

نوشته شده بوسیله: admin منتشر شده در: لباس هندی ایجادشده در تاریخ: س, 1 اسفند 1396 بازدید: 726 نظرات: 0

بارها و بارها با هم به هندوستان سفر کردیم و برایتان از جاذبه ها و دیدنی های زیبای این سرزمین گفتیم؛ سرزمینی که در آن مردمانی با هزاران ملیت و فرهنگ مختلف به صلح در کنار هم زندگی می کنند...

نام فرهنگ هند که به میان می آید به سرعت یاد غذاهای تند و تیز و لباس های رنگارنگ ساکنان این دیار می‌افتیم. همه می دانیم که هند زادگاه طعم دهنده ها، خوراکی های خیابانی و مردمان هزار ملیتی است، کشوری شلوغ که همه جای آن سر و صداهای مختلف به گوش می رسد اما از جالب ترین نکاتی که در سفر به هند به نظر هر مسافری می آید نوع پوشش هندی هاست که آن قدر خاص و منحصر به فرد است که با استقبال زیادی در میان غیر هندی ها نیز رو به رو شده.

در سفر به هند همیشه پیشنهاد می شود به عنوان سوغات لباس هم تهیه کنیم چون بدون شک لباس هندی با این رنگ و لعاب در هیچ جای دنیا پیدا نمی شود.

اما در میان این همه لباس رنگارنگ چه پوشاکی بخریم؟ چند نوع لباس هندی داریم؟ اصلا تا حالا به این موضوع که چرا هندی ها اینگونه لباس می پوشند فکر کرده اید؟

معرفی لباس سنتی هند

وقتی درباره ی لباس هندی و معرفی آن صحبت می کنیم منظور همان لباس های سنتی است و به این موضوع که دنیای مدرن امروزی لباس های هندی ها را هم دست خوش تغییر کرده کاری نداریم و در آخر بحث به این موضوع هم خواهیم پرداخت.

هند از جمله کشورهای مهم دنیاست که همیشه نامش را در کتاب های تاریخ به عنوان یکی از ابر قدرت های جهان، از لحاظ صنعت و تجارت دیده ایم. اگر در صفحات تاریخ در جستجوی لباس هندی ها باشیم خواهیم دید که سبک لباس پوشیدن مردمان هند همیشه منحصر به فرد و خاص بوده است. اگر اینجا بخواهیم از تاریخ لباس و پوشاک در هند بگوییم باید چندین ساعت صرف خواندن کنید، پس پیش از پرداختن به این موضوع که سبک لباس های هندی از کجا آمده و از چه زمانی به شکل امروزی در آمده است، بپردازیم، در ابتدا به معرفی انواع و اقسام پوشاک در هند خواهیم پرداخت.

به صورت کلی لباس های هندی را به دو بخش پوشاک زنانه و پوشاک مردانه تقسیم کرده ایم. همچنان با ما باشید تا با انواع و اقسام لباس های هندی ها آشنا شویم.

لباس هندی

*لباس هندی زنانه

لباس های بانوان در هندوستان طیف گسترده ای دارد و با توجه به فرهنگ محله، آب و هوا و مذهب تغییر می کنند. ما اغلب تنها نوع لباس ساری را می شناسیم زیرا از خاص ترین و با شکوه ترین نوع پوشاک بانوان در هند است و نظیر آن در هیچ جای دنیا وجود ندارد. هر جای دیگر هم که ساری مرسوم باشد علتش، تلفیق فرهنگی مردمان آن دیار با هندی هاست.

برای زنان هندی مهم نیست که در روستا هستند یا شهرهای بزرگ، آن ها با تمام وجود سعی می کنند فرهنگ پوشاکشان را حفظ نمایند و از لباس های سنتی استفاده نمایند مگر آن که این لباس های پر زرق و برق مانع کار و فعالیت هایشان شود، حتی در این صورت هم باز ترجیح می دهند لباس هایی بپوشند که طرح و رنگی خاص و سنتی داشته باشد.

لباس بانوان هندوستان همیشه به همراه زیورآلات بزرگ و کوچک و در طرح و رنگ های مختلف، استفاده می شود که همین نکته هم ظاهر زنان این دیار را منحصر به فرد می کند.

پوشاک زیبا و باشکوه بانوان هندی همانطور که گفتیم بسیار متنوع است و با توجه به محل زندگی تغییر می کند، پس در ادامه به نوع لباس آن ها در مناطق مختلف این سرزمین می پردازیم.

- معرفی انواع لباس بانوان هندی

به طور کلی می توان گفت که مناطق شمالی هند، مکان هایی مثل دهلی نو، پنجاب، لکهنو و... سبک لباس بانوانشان تقریبا شبیه به هم است. همچنین در بمبئی و دیگر مکان ها نیز می توان در لباس بانوان هندی هم اشتراکاتی یافت. بمبئی این روزها پایتخت مد و فشن است و در آن انواع و اقسام لباس های هندی و لباس هایی که به طور تلفیقی از سبک هندی و غربی در آن ها استفاده شده را می بینید.

بمبئی نیز در تقسیم بندی پوشش زنان هندی در قسمت جنوبی دسته بندی می شود. اغلب هندی ها در این شهر سعی می کنند تا جایی که می توانند از ساری استفاده کنند تا نشان دهند یک هندی اصیل هستند. حتی کودکان و نوجوانان هم ساری می پوشند اما به مرور به دلیل این که پیچیدن مقدار زیادی پارچه دور بدن، بانوان شاغل را کلافه می کرد، در کلان شهرهایی مثل بمبئی، ساری شکلی تازه به خود گرفته و مدرنیزه شده و در آن تنها از یک یا دو لایه پارچه ی نازک استفاده می شود و آن را اکثرا با شلوار می پوشند.

مردمان این مکان ها که نمی توانند همیشه از دامن های تنگ و بلند استفاده کنند سعی دارند با استفاده ی هرچه بیشتر از انواع زیورآلات، بخصوص طلا نشان دهند که هنوز یک هندی با اصالت هستند.

هرچه از شهرها دور شده و به روستاها می رسیم دامن ها بلندتر می شوند و دختران مجرد از ساری هایی دو تکه با دامن های بلند استفاده کرده و بانوان مسن تر از لباس های ساده تر و پوشیده تر.

در ادامه به انواع و اجزای لباس هندی بانوان اشاره خواهیم پرداخت...

لباس هندی

۱- ساری

ساری (sari) نام معروف ترین و پر استفاده ترین لباس بانوان در هند است، به دلیل زیبایی این نوع پوشاک، آن را در دیگر مناطق هند هم می بینیم و به عبارتی لباس ملی هندوستان به حساب می آید اما به طور خاص و اصالتا مربوط به مناطق شمالی و شرقی هند است.

در ساری یا شری پارچه ی زیادی به کار می رود. مثلا یک لباس ساری از پارچه هایی به طول ۵ تا ۹ متر و عرض ۱ یا ۲ متر استفاده می گردد، جالب اینجاست که با این مقدار پارچه می تواند ۴ تا ۵ لباس معمولی دوخت.

ساری در حقیقت پارچه ای زیبا و رنگارنگ است که به سبکی خاص دور بدن پیچیده می شود تا گردن فرد نیز ادامه می یابد و حتی گاهی قسمتی از پارچه برای قرار گرفتن روی سر نیز کنار گذاشته می شود تا موی سر را هم بپوشاند.

برای پوشیدن ساری باید در قسمت بالاتنه، لباسی آستین کوتاه پوشید و سپس ساری را به تن کرد تا لباس پوششی کامل را برای بانوان به ارمغان آورد. البته این روزها قسمت بالاتنه ی ساری نیز قسمتی از همین لباس محسوب شده و به عنوان قسمتی از ساری به فروش می رسد اما در قدیم این دو قسمت جدا بودند.

جالب است بدانید که پوشیدن ساری در هند به معنای فضل و بخشش آن فرد است، یعنی نوع پوشش باید ارتباط مستقیمی با خلق و خوی فردی که آن را می پوشد داشته باشد. حدودا ۸۰ روش برای بستن پارچه ی لباس ساری و پوشیدن این نوع لباس وجود دارد که فرهنگ شناسان توانسته اند آن ها را از یکدیگر تمایز دهند. 

در گذر زمان بنابر نوع استفاده ی بانوان از ساری شکل های جدیدی از آن ابداع می شود برای مثال برخی از آن ها، دامن هایی تا نوک انگشتان دارند و برخی دیگر تا زانو و یا حتی بالاتر که حرکت در آن ها آسان باشد.

شانتال بولانگر، انسان شناس فرهنگی اهل فرانسه، ساری را به چند دسته ی اصلی تقسیم بندی نمود که به اختصار به آن ها اشاره می کنیم:

ساری نیوی: در این نوع، پارچه از بین دو پای بانو عبور داده می شود تا حرکت را برای زنان هندی آسان تر نماید.

ساری بنگالی: پوشیدن این نوع ساری آسان و به راحتی پوشیدن کت و شلوار است. در این سبک تکیه ی لباس روی کمر فرد است و وزن پارچه روی کمر میافتد و این ساری دنباله ای شُل و طولانی دارد که اغلب سمت چپ بدن قرار می گیرد.

سبک گجراتی، راجستان یا پاکستانی: این سبک بی شباهت به سبک نیوی نیست، یعنی تریبا همان ساری نیوی است اما قسمت پائین آن دامن نیست بلکه شواری از جنس پارچه های شل و به صورت گشاد دارد.

سبک نپالی: تفاوت این سبک با دیگر ساری ها در بلوز آن می باشد که سبکی سنتی و جالب دارد.

سبک کوداکو: این نوع ساریِ دنباله اغلب سبز رنگ دارد و انتهای آن به خود لباس وصل می شود و همین نکته آن را با دیگر ساری ها متمایز می نماید.

Gobbe Seere: در این سبک ساری از گل های پارچه ای به وفور استفاده شده، همچنین برای اثبات پارچه روی بدن از گره استفاده می گردد.

آسامسی: این ساری شباهت زیادی به چادر مسلمانان دارد البته چادرهایی که برایش آستین دوخته می شود.

مانیپوری: ساری نوع مانپوری به سه قسمت مجزا تقسیم می شود و همین نکته باعث آسان تر شدن پوشیدنش می گردد.

خسی (Khasi) یا جنسم (Jainsem): در این ساری پارچه به صورت استوانه ای دوخته می شود.

سبک مالایایی: این ساری دو قسمتی است و باید از پارچه های پنبه ای در آن استفاده شود.

سبک قبیله ای: تاکید در این سبک بر روی این موضوع است که ساری هر طوری که بانو مایل است دوخته می شود اما حتما باید قسمت قفسه سینه پوشانده شود.

سبک کونبی یا دنتیلی: این سبک ساری به وسیله ی مهاجرانی که به هند رفته اند ابداع شده و در آن پارچه به هر صورتی که پوشنده علاقمند باشد پیچیده می شود.

۲- چولی

چولی لباسی است که در ساری قسمت بالایی بدن را پوشش می دهد و در  هند، پاکستان، سریلانکا، بنگلادش، جنوب نپال از آن استفاده می کنند. خیاطان تلاش می کنند چولی را به بهترین و فاخرترین روش ممکن بدوزند تا جلوه ی ساری را زیاد کند.

 

۳- لانگگا یا لنگا یا لانگا

لانگگا (Lehenga) نوعی دامن بسیار بلند است که در ناحیه ی کمر ضخامت بیشتری دارد و کمر و پاها را از دیده شدن و سرما حفاظت می کند. این نوع دامن را در هند و پاکستان در رنگ و طرح های بسیار مختلف خواهید یافت.

۴- دوپاتا

دوپاتا (dupatta) نوعی شال است که کاربردی تزئنی پیدا کرده و در اغلب کشورهای آسیای شرقی دیده می شود. هندی ها دوپاتا به سر می کنند تا در پوشش اعتدال را رعایت کنند یعنی در همه ی بدن از پارچه استفاده کرده باشند. جالب است بدانید که این روزها در برخی کشورهای آسیایی مردها هم از دوپاتا استفاده می کنند تا از تابش مستقیم نور خورشید به سرشان جلوگیری کرده باشند.

۵- گاگرا کولی

گاگرا کولی (ghagra choli) این لباس هندی شبیه به ساری است اما با این تفاوت که قسمت اصلی آن دو تکه است و پارچه دور بدن پیچیده می شود به گونه ای که اغلب ناف مشخص شده و برای زیباسازی بیشتر از تزئینات ناف استفاده می شود.

۶- شلوار کمیز

شلوار کمیز (salwar kameez) همان شلوار است اما با پارچه های خنک و به صورت گشاد دوخته می شود و آن را با بولیز، کت و هر نوع بالا پوشی می پوشند و اغلب افرادی از آن استفاده می کنند که بیشتر اوقات روزشان را در کوچه و خیابان ها سپری می کنند.

۷- انارکلی سوت

انارکلی سوت (Anarkali Suit) نوعی دیگر از لباس بانوان هندی است که بیشتر در شمال هند، پاکستان و برخی کشورهای خاورمیانه به چشم می خورد. این لباس شبیه لباس های مجلسی بانوان ایرانی است که در مجالس و میهمانی هایی مثل عروسی استفاده می شود.

امروزه بخشی از هندی ها که ادعای عدم تمایل به تعلق به طبقات اجتماعی دارند و به آن ها آنارشیست یا آنارشیسم (Anarchism) می گویند، این نوع لباس را برای جشن عروسی خود انتخاب می کنند. انارکلی به وفور در مجالس زنانه، سالگرد ها و جشن هایی این چنینی استفاده می شود، این لباس ها هم به صورت آستین دار و هم بی آستین و آستین کوتاه دوخته می شود.

۸- بلوز دامن

هندی ها استفاده از دامن را به شلوار ترجیح می دهند و لباسی دارند به نام لنگا و کولی یا چولی (Lehenga Choli) که همان بلوز دامن است اما به سبکی کاملا هندی. بلوز دامن امروزه در مجالسی که بانوان باید با مردان برقصند استفاده می شود زیرا رقص های هندی به تحرک زیادی نیاز دارد و این لباس مناسب ترین گزینه برای رقص است.

بلوز این لباس ها اغلب آستین کوتاه با یقه هایی نسبتا باز هستند اما طراحی آن ها طوری است که بدن کاملا پوشیده شود. اگر لنگا کولی از پارچه هایی با جنس پنبه دوخته شده باشد مناسب فعالیت های روزمره است اما اگر از پارچه های ابریشمی باشد مطمئنا مناسب مجالس رقص و پایکوبی می باشد. البته بلوز دامن ها را بیشتر زنان متاهل می پوشند و دختران مجرد باز هم ترجیح می دهند از ساری های فاخر در جشن ها استفاده کنند.

 

۹- لباس بچه گانه

دختران خردسال هندی نیز لباسی مخصوص به خود را دارند که به آن پتو پادهای (Pattu Pavadai) یا رشمه لانگا (Reshme Langa) گفته می شود. این لباس ها از دو قسمت دامن و بلوز تشکیل می شود. دامن رشمه لانگا به صورت مخروطی با کمری باریک و انتهایی وسیع است که تا نوک انگشتان پای کودک ادامه دارد، اغلب برای زیباتر کردن این لباس نواری طلائی رنگ دور تا دور حاشیه ی دامن ها دوخته می شود.

در راجستان دختران تا قبل از ازدواج از همین نوع لباس استفاده می کنند و این کار در نواحی جنوبی هند بیشتر رواج دارد. در برخی مناطق روستایی هند که عقاید سنتی در میانشان بیشتر رواج دارد دختری که رشمه لانگا می پوشد باید با اجازه ی بزرگ ترش آن را از تن در آورده و دیگر نپوشد و اگر بزرگ تر ها اجازه ی این کار را ندهند او پس از ازدواج هم باید از همین نوع لباس استفاده کند.

 

۱۰- وانی لانگا

وانی لانگا یا داوانی (Langa - Voni/Dhavani) لباسی است که بیشتر در نواحی جنوبی هندوستان و مناطقی مثل کارناتاکا (Karnataka)، آندرا پرادش (Andhra Pradesh) و تامیل نادو (Tamil Nadu) و کرالا (Kerala) پوشیده می شود. این لباس در حقیقت از سه تکه ی مجزا تشکیل شده، یک دامن مخروطی شکل و بلند، یک بلوز که گاهی به صورت نیم تنه و گاهی بلند است و یک شال برای تزئین. به دلیل این که این روزها بیشتر کودکان از این لباس استفاده می کنند وانی لانگا به نوعی پوشاک بچه تبدیل شده اما در حقیقت لباسی مجلسی برای بانوان هندی بوده است. توجه داشته باشید که امروزه قسمت شال هم از این لباس برداشته شده و همین موضوع وانی لانگا را تا حدودی شبیه به رشمه لانگا کرده است.

معروف ترین ساری های هندی

رنگ قرمز و بفش در میان بانوان هندی طرفداران زیادی دارد اما به دلیل این که اغلب عروس ها ساری قرمز یا صورتی پر رنگ را برای ازدواج انتخاب می کنند ترجیح می دهند که در مراسم دیگر از ساری بنفش استفاده کنند.

ساری های بنفش اغلب با نوارهایی از رنگ دیگر (اغلب طلائی) تزئین می شوند و در آن ها تا می توانند از گلدوزی، پارچه طرح دار، پولک های درخشان و آینه ای و ... استفاده می کنند. ساری بنفش به دلیل استفاده ی زیاد در جشن و مراسم مختلف شهرت زیادی دارد.

بعد از ساری های بنفش نوعی ساری به نام ماندوم نریتوم (Mundum Neriyathum) شهرت دارد. در این نوع لباس تنها قسمت پایینی بدن پوشانده می شود و پارچه ای که قسمت بالاتنه را می پوشاند فقط جنبه ی تزئینی دارد و پوششی محسوب نمی شود. کمتر کسی را در هند می بینید که این نوع ساری را به تن داشته باشد اما شهرت این لباس به دلیل قدمت آن است و به عبارتی از کهن ترین لباس های هندی در جهان است. در کتاب های تاریخی، پوشش زنان هندی اغلب ماندوم می باشد.

مکه سادور (Mekhela Sador) نام لباسی است که از نظر شهرت رتبه ی سوم را دارد و اغلب بانوان این روزها آن را به تن می کنند. این لباس سه تکه است و از یک بالاته، دامن و یک پارچه ی تزئینی تشکیل می شود به این لباس ساری سبک نیز گفته می شود زیرا زمانی ابداع شد که بانوان هندی از پوشیدن ساری های سنگین آزرده شده بودند اما زیبایی و جلوه ی ساری را دوست داشتنند. این لباس هم کاملا پوشیده است و هم پارچه های اضافی محبوب هندی ها را دارد.

سلار کامه هم نوع دیگری از لباس بانوان هندی امروزی است که شباهت زیادی به مانتو و شلوار دارد با این تفاوت که شلوارها شل و تا مچ پا هستند و قسمت مانتو هم بدون دکمه است. این لباس به دلیل راحتی استفاده از آن در هند باب شده و جزء لباس های مشهور این دیار است. اما هندی ها باز هم برای زیباتر کردن این لباس سلیقه به خرج دادند و آن را با انداختن شال دور گردن زیبا می کنند.

 

 

رهگیری پستی
رهگیری
عضویت در کانال تلگرام